ІнфоЛікі Інструкції до ліків Категорії Головна
Уся інформація, яка заходиться на сайті, розміщена виключно для ознайомлення. Не займайтесь самолікуванням! Перед вживанням будь-якого препарату обов’язково порадьтесь із лікарем!
Адміністрація сайту не несе відповідальності за наслідки використання інформації користувачем сайту.

СОДА-БУФЕР ®
ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

СОДА-БУФЕР®

(SODA-BUFER)


Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: sodium віcarbonate;

Основні фізико-хімічні властивості: прозора, безбарвна рідина.

Осмолярність - 952 мосмоль/л, рН 7,3 – 7,8;


Склад: 100 мл розчину містять 4,2 г натрію гідрокарбонату;

допоміжні речовини: етилендіамінтетраоцтової кислоти дінатрієва сіль, діоксид вуглецю, вода для ін'єкцій.


Форма випуску. Розчин для інфузій.


Фармакотерапевтична група. Додаткові розчини для внутрішньовенного введення. Натрію гідрокарбонат.


Kод АТС В05ХА02.


Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Засіб для відновлення лужного стану крові та корекції метаболічного ацидозу. При дисоціації натрію гідрокарбонату вивільнюється бікарбонатний аніон, він зв'язує іони водню з утворенням вуглецевої кислоти, яка потім розпадається на воду та вуглекислий газ, що виділяється при диханні. Розчин, доведений до показника рН 7,3 – 7,8, попереджує стрибкоподібне залужнювання та забезпечує плавну корекцію ацидозу при одночасному збільшенні лужних резервів крові. Препарат збільшує також виділення із організму іонів натрію та хлору, підвищує осмотичний діурез, залужнює сечу, попереджає осад сечової кислоти в сечовидільній системі. Всередину клітин бікарбонатний аніон не проникає.

Фармакокінетика. Не досліджена.


Показання для застосування. Некомпенсований метаболічний ацидоз при різних захворюваннях, таких як інтоксикації різної етіології, в тому числі отруєння слабкими органічними кислотами (наприклад, барбітуратами, ацетилсаліциловою кислотою), тяжкий перебіг післяопераційного періоду, поширені глибокі опіки, шок, діабетична кома, тривала діарея, нестримне блювання, гострі масивні крововтрати, тяжкі ураження печінки та нирок, тривалі пропасні стани, тяжка гіпоксія новонароджених. Абсолютним показанням є зниження рН крові нижче 7,2.


Спосіб застосування та дози. Призначають дорослим і дітям, старшим 1 року, внутрішньовенно краплинно зі швидкістю 1,5 ммоль/кг на годину (3 мл 4,2 % Сода-буфер® /кг за годину), під контролем рН крові і показників кислотно-лужного та водно-електролітного балансу.

Новонародженим вводять внутрішньовенно в дозі 1-2 мл на 1 кг маси тіла.

У разі коригування метаболічних ацидозів дозування визначається з урахуванням рівня розладу балансу кислот та основ. Доза вираховується залежно від показників газів крові за формулою:

Об'єм 0,5-молярного буферованого гідрокарбонату натрію 4,2 % у мл. =

дефіцит баз (-ВЕ) х кг маси тіла хворого х 0,3 х 2

(фактор 0,3 відповідає частці позаклітинної рідини у порівнянні із загальною рідиною).

Максимальна доза препарату для дорослих – 300 мл (при підвищеній масі тіла - 400 мл) на добу, для дітей, залежно від маси тіла, від 100 до 200 мл.


Побічна дія. Нудота, блювання, анорексія, біль у шлунку, головний біль, неспокій. Артеріальна гіпертензія.


Протипоказання. Метаболічний або респіраторний алкалоз, гіпокаліємія, гіпернатріємія.


Передозування. Внаслідок буферних властивостей препарату вірогідність розвитку алкалозу при передозуванні суттєво зменшена. При перевищенні дози препарату можливий розвиток алкалозу, гіпернатріємії та гіперосмії, тетанічних судом. При появі клінічних проявів алкалозу (судоми, в т. ч. з проявами тетанії, збудженість, зниження рівня калію і кальцію і підвищення рівня натрію в крові, підвищення рівня рН) припиняють введення препарату, при необхідності вводять ізотонічний розчин натрію хлориду або 5 % розчин глюкози. При небезпеці розвитку тетанії вводять внутрішньовенно дорослим 1 – 3 г кальцію глюконату.


Особливості застосування. Необхідно контролювати рН та кислотно-лужний стан крові. У хворих із супутніми захворюваннями серця або нирок можуть розвинутись серцева недостатність та набряки. У разі занадто швидкого зрівноваження ацидозу, зокрема у разі порушення вентиляції легень, швидке вивільнення СО2 може підсилити церебральний ацидоз.

Вагітність.

Дослідження щодо впливу натрію бікарбонату на репродуктивну функцію тварин не проводились. Невідомо, чи спричиняє натрію бікарбонат шкідливий вплив на плід, коли він призначається вагітним жінкам, а також чи може він впливати на репродуктивну функцію. Тому препарат вагітним жінкам призначають тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода.


Взаємодія з іншими лікарськими засобами. У розчині Сода-буфер® не можна розчиняти кислі речовини (аскорбінову, нікотинову та інші кислоти), алкалоїди (атропін, апоморфін, кофеїн, теобромін, папаверин тощо), серцеві глікозиди, солі кальцію, магнію, важких металів (заліза, міді, цинку), тому що відбувається випад осаду або гідроліз органічних сполук. Не змішувати з фосфатвмісними розчинами. Може підсилювати антигіпертензивний ефект резерпіну. Невеликі кількості Сода-буфер® , що вводяться разом з іншими інфузійними розчинами, які мають кислий рН, слугують нейтралізуючим агентом та попереджують виникнення постінфузійних флебітів (розчини глюкози різної концентрації, розчин Рінгера, розчин натрію хлориду, ципрофлоксацин та деякі інші фторхінолони).


Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці, при температурі від 15 ºС до 25 ºС. Термін придатності – 2 роки.
Каталог інструкцій